Tudtad, hogy már a régi korokban is ábrándoztak szuperhősökről az emberek? Pedig akkor még nem volt mozifilm Pókemberről, meg Batman-ről:)
S hogy kik voltak a szuperhősök? Hát az istenek: az északi népeknél Thor, Loki, Odin, stb., a görögöknél pl. Zeusz, Héraklész, a rómaiaknál pedig Merkúr, Jupiter, stb.
A fantáziában nem volt hiány:
Thornak csodálatos kalapácsa van, ami sosem csorbul ki, és visszatér eldobójához, mint a bumeráng,
A mítosz hősei lehetnek istenek, héroszok (félistenek). A mítoszok alapjául általában valamilyen cselekmény, történet szolgált, azaz epikus jellegűek. Témái lehetnek:
- istenek születése
- istenek harca
- egy-egy isten élettörténete, tevékenysége
- okmagyarázó történetek-világ születése
- világ felépítése
A mese, a monda és a mítosz között csak árnyalatnyi különbségek vannak. Míg a mesétől és a mítosztól nem várunk hitelességet, nem várjuk el, hogy legalábbis részben igaz legyen (azaz 100 %-ig kitalálás is lehet a mese), addig a mondától elvárjuk, hogy vagy a történet, vagy a helyszínek, vagy a szereplők részben valóságosak legyenek. Lehetnek bennük csodás dolgok is, de nem lehet az egész kitalálás, mese.
A monda szinonimája (rokon értelmű kifejezése), a monda régi neve, elnevezése. Tehát e szerint a „rege” és a „monda” egy és ugyanazt jelenti. (Bár a rege szó „régi mese” értelemben régebben is ismert, a nyelvújítók élesztették fel, s meghatározására több kísérlet történt, hol a → népmesét, hol a → mondát nevezték regének.)
Egyes irodalomtörténészek viszont megkülönböztetik a kettőt. Szerintük a rege a monda rokon műfaja. Szájhagyományban élő, ősi történetet beszél el, csodás elemekben gazdag. A műformája gyakran vers. Pl.: Arany János: Rege a csodaszarvasról.
Zene: Kaláka
....és egy modern változat a Sub Bass Monster-től:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése